Network Hizmetlerimiz

BİLİŞİM AĞLARININ GÜVENLİĞİ

Günümüzde internet üzerinden neredeyse tüm işlemler yapılabilmekte. Her geçen gün daha çok gelişen ve tüm firmaların iletişiminde önemli bir rol oynayan internet, aynı zamanda firma ve kurumlar için çok büyük riskler de taşıyor.

Düzenli kurulmayan Ağ sistemleri, gerekli Güvenlik Duvarı ve Antivirüs yazılımlarıyla desteklenmeyen sistemler büyük sorunlara yol açabiliyorlar.

Ağ güvenliği alınmayan sistemlerde firma ve kurumların başına gelebilecek bazı sorunlar şu şekilde sıralanabilir;

·         Firmanızın tüm mail trafiği izlenebilir, içeriğine ulaşılabilir

·         Muhasebe kayıtlarınıza erişilebilir ve banka şifrelerinize ulaşılabilir.

·         Akıllı cep telefonlarınız ele geçirilebilir, size gelen onay kodları ve mailler başkalarının da eline ulaşabilir.

·         Firmanız için önem arz eden dosyalara erişilebilir, bu dosyalar gelişmiş kriptolama teknikleriyle şifrelenerek sizden para sızdırılabilir.

Son zamanlarda başta Rusya kaynaklı saldırılar sonucunda, çok sayıda veri sızdırmaya bağlı para ve itibar kaybı haberleri gelmeye başladı.  Şu unutulmamalıdır ki bu sorunları yaşayan firmalar, çok rahatlıkla engellenebilecek açık ve sorunlara karşı önlem almadıkları için büyük sıkıntılar yaşamaktadırlar.

Özellikle hızlı büyüyen KOBİ’ler başta olmak üzere çok sayıda firma saldırı riski taşıyor. Bu konuda yapılan en büyük hata “bizimle niye uğraşsınlar” ya da “bize gelinceye kadar ne firmalar var” anlayışıdır. Unutulmamalıdır ki bu işi yapan insanlar, firmaların büyüklük ya da konumları ile ilgilenmiyorlar. Onlar internet üzerinde sürekli taramalar yapıyor ve karşılarına çıkan açıkları değerlendirip sizden para sızdırma peşindeler. Bu rakamlar 500 $ gibi rakamlardan başlayıp verinin önemine göre 50 000 hatta 100 000 $ rakamlara varan boyutlara ulaşabiliyorlar. Eğer sisteminizde bir açık var ise, bir gün piyango mutlaka size de vuracak demektir.

 

Firmaların herhangi bir saldırı kaynaklı kayıp yaşamaması için, bizler çeşitli çözümler üretiyor ve firmanızın ağ güvenliğini sağlıyoruz.